Lista aktualności Lista aktualności

Dzień ziemi

W dniu 17.05.2018 r. o godz.9.30 odbyły się obchody XXV Światowego Dnia Ziemi w Kościerzynie pod hasłem „Walka z zanieczyszczeniem powietrza, odpadami plastikowymi”, którego organizatorem był Zarząd Powiatowy Ligi Ochrony Przyrody w Kościerzynie przy udziale Urzędu Miasta i Starostwa w Kościerzynie, Nadleśnictwa Kościerzyna i Nadleśnictwa Lipusz.

Jak corocznie miejscem organizacji Akcji był „Ogródek Jordanowski” przy Urzędzie Miasta w Kościerzynie. Tradycyjnie przygrywała idąc z pochodem Młodzieżowa Orkiestra Dęta BEGAMA.

W imprezie brało udział ok.40 placówek oświatowych-ok.1000 uczniów z powiatu i województwa pomorskiego. Niestety pogoda nie dopisała i z powodu intensywnych opadów deszczu nie mogły przybyć najmłodsze dzieci, na szczęście później aura nieco uległa poprawie i odbyły się zaplanowane atrakcje.

W obchodach czynny udział wzięły Powiatowa Straż Pożarna w Kościerzynie, Komenda Powiatowa Policji w Kościerzynie, Nadleśnictwa Kościerzyna i Lipusz, Kaszubski Park Krajobrazowy Zielona Szkoła w Szymbarku, Wdzydzki Park Krajobrazowy Zielona Szkoła w Schodnie, Lokalna Organizacja Turystyczna „ Serce Kaszub”, Przedsiębiorstwo Infrastruktury KOS-EKO Spółka z o.o. w Kościerzynie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kościerzynie, Drużyna Harcerzy z Wielkiego Klincza która przeprowadziła grę terenową.

Swoją obecnością zaszczycili przybyli goście Michał Majewski- Burmistrz Miasta Kościerzyna, Halina Uchman- Wiceprezes zarządu LOP i przedstawiciele WFOŚ i GW w Gdańsku, Jolanta Kowalewska-Wizytator delegatury WFOŚ w Gdańsku, Jan Zaborowski-Członek Zarządu Powiatu Kościerskiego, Dyrektor SANEPID-u w Kościerzynie- Grażyna Greinke, Krzysztof Frydel -Nadleśniczy Nadleśnictwa Kościerzyna, Michał Jaworski-Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipusz, Aniela Stolc z Rady Seniorów oraz członkowie młodzieżowej Rady Miasta.

Nadleśnictwo Kościerzyna wspólnie z Nadleśnictwem Lipusz przygotowało konkursy dla dzieci i młodzieży związane z pracą i rolą leśnika, rozpoznawaniem pospolitych gatunków drzew, krzewów, zwierząt leśnych. Dzieci miały możliwość rysowania na okleinie, która wzbudziła dużo emocji i innego spojrzenia na materiał którym jest drewno.Za czynny udział w zajęciach i konkursach można było wygrać nagrody.

Dużym powodzeniem cieszyła się gra ekologiczna która zmuszała do intensywnego myślenia i odwiedzania stoisk. Konkursy na minimalizacje objętościowa odpadów plastikowych i hasło ekologiczne. Zainteresowane dzieci i młodzież miały możliwość nauczenia posługiwania się mapą którą objaśniał Pan Artur Sikorski z firmy EKO-KAPIO.

Każde przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjalna i ponadgimnazjalna z terenu powiatu kościerskiego otrzymała drzewko lub krzew ozdobny podarowany przez Nadleśnictwo Kościerzyna w celu tworzenia małych ogródków dendrologicznych przy własnych placówkach oświatowych.