Lista aktualności Lista aktualności

Mamy wiosnę

Mamy wiosnę. Do życia powoli budzi się cała przyroda. W świecie roślin pojawiają się pierwsze kwiaty. Część zwierząt „przesypia zimę". Do tych „śpiochów" należą prawie wszystkie owady. Przy większym ociepleniu (powyżej 10 ͦC) można zaobserwować pierwsze motyle: cytrynki i bielinki. W drewno pierwszy wgryza się i to już czasami w końcu lutego lub w pierwszej połowie marca drwalnik paskowany. Ciekawostką jest, że owad ten w wywierconych korytarzach zakłada hodowlę grzyba, którym żywią się później jego młode larwy. Pod korę wgryzają się jedne z pierwszych cetyńce (większy i mniejszy). Larwy tych owadów jak wiele innych szkodników wtórnych wyjadają łyko, przerywając przewodzenie składników pokarmowych. Najgroźniejszymi szkodnikami wtórnymi są kornik drukarz (zasiedla świerki) i przypłaszczek granatek (zasiedla sosny). Owady te zasiedlają nie tylko osłabione drzewa, ale również zdrowe i mogą powodować znaczne szkody w drzewostanach.

(Szeliniak sosnowiec fot. Monika Madej)

 Istnieje duża grupa tzw. owadów liściożernych (zjadają igły lub liście drzew), Najgroźniejszymi w tej grupie są:  strzygonia choinówka, brudnica mniszka, boreczniki i zwójki. Szkodniki te cyklicznie występują na znacznych powierzchniach lasu. W przypadku masowego pojawu tzw. gradacji zwalcza się te szkodniki przy użyciu sprzętu agrolotniczego.

(Brudnica mniszka fot. Zdobysław Czarnowski)

               W lesie występują również owady pożyteczne. Bardzo istotnymi dla utrzymania równowagi w ekosystemie leśnym są mrówki i inne owady drapieżne np. biegaczowate. Najbardziej znanymi z pożytecznych owadów są pszczoły. Ich wielorakie zalety trudno docenić przede wszystkim w świecie roślin (zapylenie) oraz jakby przy okazji dostarczają nam miód.